Czym jest mediacja?
MEDIACJA- zarządzanie konfliktem
Mediacja jest partnerskim porozumiewaniem się stron konfliktu z udziałem bezstronnego mediatora, w którym obu stronom przysługują te same uprawnienia.
Celem mediacji jest zawarcie trwałego porozumienia, uporządkowanie spraw z zakresu :
- spraw rodzinnych ( np. kontakty z dziećmi, kontakty z wnuczętami, alimenty);
- spraw cywilnych ( np. podział majątku, spadek, międzysąsiedzkie, o zapłatę, o odszkodowanie itp.);
- spraw gospodarczych;
- spraw z zakresu prawa pracy;
- i innych.
Mediacja to dobrowolne spotkanie Stron będących w konflikcie z udziałem bezstronnego mediatora; proces nastawiony jest na zawarcie porozumienia – korzystnego dla wszystkich stron i zakończenie sporu…
- bezpieczna metoda,
- nieinwazyjne lekarstwo bez skutków ubocznych,
- bogata multiwitamina,
- klej naprawiający relacje, konserwujący relacje.
Zawarte nawet częściowe porozumienie i realizacja uzgodnień, często służą odbudowaniu wzajemnego zaufania i jest wstępem, co do dalszych rozmów służących sformułowaniu trwałej ugody.
Mediacje odbywają się w warunkach przyjaznych dla obydwu stron.
Nie mogą być nagrywane ani obserwowane z zewnątrz – niedopuszczalne są kamery, a także uczestnictwo w mediacji za lustrem fenickim lub weneckim.
Mediacje nie są rejestrowane, ani nie są sporządzane relacje z wypowiedzi uczestników mediacji (stron).
Mediator zachowuje w swojej pracy najwyższą staranność – przestrzega zasad etycznych. Mediator nie może być świadkiem co do faktów, o których dowiedział się w związku z prowadzeniem mediacji. Mediator zachowuje w tajemnicy informacje uzyskane w procesie mediacji, ujawniając jedynie informacje określone w art. 183 12,§ 1 kodeksu postępowania mediacyjnego.
ZASADY MEDIACJI
- dobrowolność – strony dobrowolnie przystępują i uczestniczą w postępowaniu mediacyjnym. Zgoda ta może być cofnięta na każdym etapie trwania mediacji przez każdą ze stron.
- bezstronność – strony mediacji mają równe prawa i są traktowane jednakowo,
- poufność – przebieg postępowania mediacyjnego objęty jest tajemnicą,
- neutralność – mediator nie narzuca stronom własnych propozycji rozwiązań sporu,
- autonomia – porozumienie jest wypracowywane przez same strony,
- akceptowalność – strony akceptują osobę mediatora i jego pomoc w dochodzeniu do porozumienia, akceptują uzgodnione z mediatorem reguły mediacji, których następnie w toku mediacji powinny przestrzegać.
Mediacje sądowe
Jeśli Państwa konflikt trafił już na wokandę, nadal na każdym etapie procesu sądowego mogą Państwo wnioskować o zawarcie ugody przed mediatorem. Również sąd w myśl obowiązujących regulacji prawnych może i powinien nakłaniać strony do zawarcia ugody.
Ugoda zawarta przed mediatorem ma moc prawną ugody zawartej przed sądem.
Jakie korzyści daje mediacja?
- Mediacja stwarza stronom szansę na samodzielne, szybkie i tanie rozwiązanie ich sporu w formie polubownego porozumienia.
- Mediacja pozwala na utrzymanie wzajemnych relacji.
- Mediacja umożliwia zachowanie korzystnego wizerunku, zapewnia dyskrecję.
- Mediacja sprzyja obniżeniu poziomu negatywnych emocji oraz zrozumieniu potrzeb własnych i drugiej strony, a przez to zmniejsza obciążenie psychiczne związane z sytuacją konfliktową.
- Mediacja umożliwia oszczędność czasu i pieniędzy.
Jakie są koszty mediacji?
Cenę usługi mediacyjnej reguluje albo umowa pomiędzy stronami, a mediatorem (mediacje umowne), albo rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie wysokości wynagrodzenia i podlegających zwrotowi wydatków mediatora w postępowaniu cywilnym wydane na podstawie art. 981 k.p.c., który daje wytyczne co do wynagradzania mediatorów sądowych.
Boże! Proszę, daj mi siłę, abym pogodził się z tym, czego zmienić nie mogę; odwagę, abym zmienił to, co zmienić mogę i mądrość, abym potrafił odróżnić jedno od drugiego.
Karl Paul Reinhold Niebuhr (1892–1971) – amerykański teolog
Mediacja: od rozmowy do porozumienia” to monografia powstała we współpracy z przedstawicielami środowiska mediacyjnego, zarówno jego teoretykami, jak i praktykami, której celem jest ukazanie wielowymiarowości mediacji, opisanie kierunków oraz perspektyw jej upowszechniania, a także wykorzystania. Siła mediacji tkwi w komunikacji – możliwości swobodnego wyrażenia swoich potrzeb, oczekiwań, emocji. Mediacja daje poczucie odpowiedzialności za samodzielne rozwiązanie sporu. Z tych właśnie powodów coraz więcej osób się na nią decyduje. Jeśli strony zaczynają ze sobą rozmawiać, jej sukces staje się możliwy.

